Hitta.se
Ladda ner årsredovisning!

Bolaget skall utföra städning, saneringsarbeten och fönsterputsning ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall utföra hushållsnära tjänster och därmed förenlig verksamhet. Fastighetsskötseln. Bedriva byggverksamhet.

Information

  • Organisationsnummer:

    556918-6538
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • Moderbolag:

    Elitgruppen Förvaltning AB
  • VD:

    Emir Cedic
  • Bolaget registrerat:

    2013-01-10
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Registrerad (SE556918653801)
Okänd kreditvärdighet
Kreditbetyg från Dun & BradstreetOkänd kreditvärdighet. Ta reda på rating här.

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2026-03*2025-03*2024-03*
Omsättning (tkr)104 867104 678103 985
Rörelseresultat, EBIT (tkr)10 21710 51914 636
Resultat efter finansnetto (tkr)10 30510 60614 647
Årets resultat (tkr)7 6998 39611 590
Summa tillgångar (tkr)33 64532 99835 880
Antal anställda169180174
Gå till Dun & Bradstreets informationssida.

Hur kreditvärdigt är bolaget du tittar på?

Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.

Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:

  • Ska inleda ett samarbete eller skriva avtal
  • Ska besluta om en ny eller befintlig kunds kreditvillkor
  • Vill säkerställa att leverantören är stabil
  • Vill fatta automatiserade kreditbeslut

Vad du får reda på:

  • Riskklass, kreditbetyg- och limit
  • Betalningsanmärkningar
  • Styrelse och ägarstruktur
  • Historik och finansiell utveckling

Ta en kreditupplysning på detta företag

Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar

Årsredovisningar Östgöta Elitstäd AB

Årsredovisning 2026-03
Årsredovisning 2025-03
Årsredovisning 2024-03
Årsredovisning 2023-03
Årsredovisning 2022-03
Årsredovisning 2021-03
Årsredovisning 2020-03
Årsredovisning 2019-03
Årsredovisning 2018-03
Årsredovisning 2017-03
Årsredovisning 2016-03

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2026-03*2025-03*2024-03*
Omsättning (tkr)104 867104 678103 985
Rörelseresultat, EBIT (tkr)10 21710 51914 636
Resultat efter finansnetto (tkr)10 30510 60614 647
Årets resultat (tkr)7 6998 39611 590

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2026-03*2025-03*2024-03*
Anläggningstillgångar (tkr)7 1006 8815 014
Omsättningstillgångar (tkr)26 54526 11730 866
Tillgångar (tkr)33 64532 99835 880
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2026-03*2025-03*2024-03*
Eget kapital (tkr)7 7508 44711 640
Obeskattade reserver (tkr)
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)1 1398531 020
Kortfristiga skulder (tkr)24 75723 69923 220
Skulder och eget kapital (tkr)33 64532 99835 880

Löner och utdelningar (TKR)

2026-03*2025-03*2024-03*
Löner till styrelse & VD (tkr)1 3131 2751 149
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)57 92457 27955 401
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)21 59421 84020 465
Utdelning till aktieägare (tkr)7 5008 39611 590

Nyckeltal

2026-03*2025-03*2024-03*
Antal anställda169180174
Omsättning per anställd (tkr)621582598
Personalkostnader per anställd (tkr)478447443
Vinstmarginal9.7%10.1%14.1%
Soliditet23.0%25.6%32.4%
Kassalikviditet101.5%103.3%125.8%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

  • Emir Cedic
    VD

Styrelsemedlemmar

  • Emir Cedic
    Styrelseledamot
  • Senana Cedic
    Styrelsesuppleant

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas var för sig av.ledamoten.suppleanten.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

Koncernstruktur Östgöta Elitstäd AB

Östgöta Elitstäd AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Elitgruppen Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-03.

Karta och andra adresser

Tenngatan 11, 602 23 Norrköping

Karta och andra adresser

Tenngatan 11, 602 23 Norrköping

Östgöta Elitstäd AB har verksamhet på Tenngatan 11, Norrköping. 

Östgöta Elitstäd AB har 2 andra verksamheter i Sverige. Det som ligger närmast Norrköpingskontoret är Östgöta Elitstäd AB i Norrköping.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget skall utföra städning, saneringsarbeten och fönsterputsning ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall utföra hushållsnära tjänster och därmed förenlig verksamhet. Fastighetsskötseln. Bedriva byggverksamhet.

  • 81210 - Lokalvård